Kremtohet 5 - Vjetori i Krijimit të Batalionit të Mbështetjes me Luftim në Forcën Tokësore

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, i shoqëruar dhe nga komandanti i Forcës Tokësore gjeneral brigade Albert Mullai mori pjesë në ceremoninë e kremtimit të 5 - Vjetorit të Krijimit të Batalionit të Mbështetjes me Luftim të Forcës Tokësore.

Në përshëndetjen e tij gjeneral brigade Kollçaku u shpreh i nderuar që mori pjesë në këtë ditë të shënuar, jo vetëm për efektivët e Batalionit të Mbështetjes me Luftim, por për gjithë Forcat e Armatosura. “Edhe pse Batalioni i Mbështetjes me Luftim është një batalion i ri në moshë, ka ditur që këta 5 vjet të krijimit të tij të përballojë shumë sfida dhe të tregojë se është i aftë t’i përgjigjet dhe të përmbushë me sukses çdo detyrë të ngarkuar. Puna, mundi dhe djersa juaj e këtyre viteve, në shërbim të atdheut është vlerësuar dhe ka gjetur mirënjohjen jo vetëm të lidershipit ushtarak të Shtabit të Përgjithshëm dhe Forcës Tokësore, ku ju bëni pjesë, por gjithashtu edhe të lidershipit civil të Ministrisë së Mbrojtjes. Asetet tuaja të çmuara siç janë Kompania e Mbrojtjes nga Armët e Dëmtimit në Masë, Bateria e Mortajave dhe Kompania e Xhenios, çdo ditë të punës së tyre na kanë bërë të ndihemi krenarë. E gëzofshi 5 - Vjetorin e Krijimit! Festofshi edhe shumë përvjetorë të tjerë!", - u shpreh ndër të tjera gjeneral brigade Kollçaku.

Lexo më shumë...

U zhvillua ceremonia e ndërrimit të atasheve ushtarakë britanikë

Në mjediset e Ministrisë së Mbrojtjes, u zhvillua sot ceremonia e veçantë, me rastin e zëvendësimit të atasheut ushtarak të Mbretërisë së Bashkuar për vendin tonë, nënkolonel Edward Melotte, i cili përfundon detyrën si atashe ushtarak në Shqipëri dhe marrjen e detyrës nga nënkolonel Christopher Maycock.
Në ceremoninë e organizuar me këtë rast ishin të pranishëm ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, ambasadori britanik në vendin tonë, z. Duncan Norman, përfaqësues të ambasadës angleze, si dhe drejtorë të drejtorive në MM dhe SHP. 

Ministrja Xhaçka në përshëndetjen e saj vlerësoi punën dhe kontributin e nënkolonel Melotte në forcimin e bashkëpunimit mes dy vendeve tona dhe e nderoi nënkolonel Melotte me “Certifikatë Mirënjohje”, me motivacionin “Për kontributin e dhënë nëpërmjet punës së tij si atashe ushtarak i Mbretërisë së Bashkuar, në drejtim të forcimit të marrëdhënieve dhe bashkëpunimit dypalësh në fushën e Mbrojtjes, midis Republikës së Shqipërisë dhe Mbretërisë së Bashkuar”. 

Lexo më shumë...

Zhvillohet stërvitja “Ballkan Bridge 2019”

Në Sofie të Bullgarisë po zhvillohet stërvitja “Ballkan Bridge 2019” (BB19), ku marrin pjesë: Shqipëria, Turqia, Greqia, Serbia, Bullgaria, Rumania, Kroacia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Bosnja Hercegovina, Komanda e Forcës së Bashkuar të Forcave të Armatosura të Bullgarisë (FAB), Komanda e Trajnimit të NATO Bydgoszcz, Poloni (JFTC), si dhe aktorë të tjerë të OJQ. 

Kjo stërvitje përbën një ndër projektet kryesore të ndërmarra, në kuadër të “Nismës së Shefave të Shtabit të Ballkanit”. BB19 është vijim i stërvitjeve të mëparshme “SEESIM”, “Flaka e Energjisë 11”, “Phoenix 10”, etj., dhe është stërvitje shumëkombëshe, dyshkallëshe, e simuluar.

Stërvitja “Balkan Bridge-19”, është ndërtuar mbi bazën e skenarëve fiktivë të Operacioneve të Mbështetjes së Paqes (OMP) me simulim. Planëzimi i saj është bërë nga Forcat e Armatosura bullgare, nëpërmjet Komandës së Forcës së Bashkuar bullgare, e cila ka filluar në dhjetor të vitit 2018 dhe ku janë zhvilluar gjithsej katër konferenca planëzuese. 

Lexo më shumë...

Shqipëria mirëpret Konferencën e 23 të Shefave të Shtabit të Përgjithshëm në kuadër të iniciativës “US Adriatik Charter (A5)”

Në qytetin e Durrësit, në datat 25 shtator 2019 u zhvillua Konferenca e 23-të e Shefave të Shtabit të Përgjithshëm të iniciativës US - Adriatic Charter (A-5).

Konferenca e A5 është aktiviteti më i rëndësishëm që zhvillojnë Forcat e Armatosura në kuadër të kësaj iniciative. Ajo përfshin organizimin dhe realizimin e një sërë aktivitetesh rajonale dhe me NATO.

Organizimit të kësaj konference i paraprinë një sërë aktivitetesh të tjera që përfshijnë takimin e tretë të grupit të punës (IWG) si dhe takimin e nënoficerëve të SHSHP (CSEL).

Lexo më shumë...

FA angazhim maksimal për përballimin e situatës së krijuar nga përmbytjet

Strukturat e Forcave të Armatosura vijojnë të jenë në gatishmëri dhe të angazhuar me forca dhe mjete për përballimin e situatës së krijuar mbrëmje e djeshme nga reshjet e dendura të shiut.

Efektivë të Batalionit të Mbështetjes Rajonale, të Komandës Mbështetëse, janë angazhuar me forca dhe mjete (moto pompa me kapacitet thithjeje 3000 litra në minutë) për largimin e ujit nga banesat në njësinë administrative Valias, në bashkinë Kamëz, për shkak të bllokimit të kolektorit të ujit.

Gjithashtu, efektivë të Batalionit të Mbështetjes Rajonale vijojnë operacionin në bashkinë Kamëz, duke u ardhur në ndihmë shumë bizneseve, të cilat mëngjesin e sotëm janë gjendur nën ujë duke pësuar dëme të shumta materiale.

 

Lexo më shumë...

Gjeneral brigade Manushaqe Shehu takim pune me personelin gra dhe vajza që shërben në Forcën Ajrore

Në Komandën e Forcës Ajrore, zëvendësshefi i Shtabit të Përgjithshëm, gjeneral brigade Manushaqe Shehu, zhvilloi një takim pune me personelin gra dhe vajza (ushtarak dhe civil) të strukturave vartëse të Forcës Ajrore. Qëllimi i takimit ishte njohja me Planin e Veprimit Kombëtar dhe të Ministrisë së Mbrojtjes për zbatimin e rezolutës 1325 të OKB “Për gruan, Paqen dhe Sigurinë”.

Në këtë takim gjeneral brigade Manushaqe Shehu u shoqërua nga zëvendëskomandanti i Forcës Ajrore, kolonel Editson Zarka.

Gjeneral brigade Shehu gjatë fjalës së saj, pasi falënderoi pjesëmarrëset në këtë takim vuri theksin në rëndësinë që ka roli i gruas në Forcat e Armatosura: “Gratë janë një forcë e konsiderueshme dhe aset i çmuar për rolin dhe vendin që kanë në realizimin e misionit të Forcave të Armatosura.  Jeni ju që me kontributin tuaj merrni pjesë dhe shërbeni në misione të rëndësishme siç është ai i OKB-së (Sudan), si dhe në misione të tjera të rëndësishme përkrah aleatëve tanë në NATO”.

Lexo më shumë...

Strukturat e FA vijojnë operacionin e EC për ngritjen e çadrave për banorët e prekur nga tërmeti

Forcat e Armatosura dhe të gjithë strukturat e saj janë në gatishmëri të plotë për dhënien e ndihmës së kërkuar nga banorët e prekur nga tërmeti.

Forcat e Armatosura vijojnë drejtimin dhe kordinimin e gjithë operacioneve në bashkëpunim të ngushtë me Drejtorinë e Përgjithshme të Emergjencave Civile.

Gjatë gjithë mbrëmjes së ditës së dielë, efektivët e FA (BMR-së), në bashkëpunim dhe me efektivë të batalionit të xhenios dhe Zyrën e Emergjencave Civile të qarkut Durrës bënë të mundur ngritjen e çadrave në ambientet e stadiumit “Besa” të qytetit të Kavajës për banorët e prekur nga tërmeti në fshatin Qerret bashkia Kavajë, në lagjen Dedej, bashkia Vorë, si dhe në fshatrat Kuç dhe Palaq të kësaj bashkie.

Lexo më shumë...Media SocialeMoti