200 atletë nga Forcat e Armatosura, pjesë e “ Tirana Marathon”

Rreth 200 atletë nga Forcat e Armatosura shqiptare u bënë ditën e sotme pjesë e aktivitetit më të madh sportiv të organizuar nga Bashkia e Tiranës " Tirana Marathon", 8 prej të cilëve do të garojnë në garën e 21 km dhe të tjerët në garën 10 km. 

Bashkë me ekipin e Forcave të Armatosura shqiptare, në “Tirana Marathon”, marrin pjesë edhe 5 ushtarakë nga Kosova, dy prej të cilëve do garojnë në 21 km dhe tre në 10 km.

Në këtë aktivitet, në të cilin morën pjesë rreth 4000 atletë nga 42 shtete të botës, FARSH kishte pjesë të ekipit të saj edhe shefin e Shtabit të Përgjithshëm gjeneral brigade Bardhyl Kollçakun si i cili mori pjesë në  në Maratonën e Tiranës, në garën e 10 km, për të dytën herë rradhazi.

 

Lexo më shumë...

Gjeneral brigade Kollçaku priti delegacionin francez të Institutit të Studimeve të Larta të Mbrojtjes (IHEDN)

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, priti në një takim delegacionin francez të Institutit të Studimeve të Larta të Mbrojtjes (Institut des Hautes Études de Défense Nationale  - IHEDN), të kryesuar nga ambasadorja e Francës në vendin tonë, shkëlqesia e saj zonja Kristina Vasak dhe atasheu ushtarak francez kolonel Fabrice Duda.

Gjeneral brigade Kollçaku, gjatë takimit, pasi e ka falënderuar ambasadoren e Francës, znj. Vasak për kontributin që Franca ka dhënë në mbështetjen e përpjekjeve të Shqipërisë në rrugën e integrimit euroatlantik, vlerësoi nivelin aktual të bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve tona në fushën e Mbrojtjes, që nga dislokimet e përbashkëta, trajnimet dhe stërvitjet e përbashkëta si dhe kurset e arsimimit në institucionet arsimore ushtarake franceze. 

Lexo më shumë...

Përfundon me sukses Kursi EOD i nivelit II

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku mori pjesë në ceremoninë e përfundimit të të kursit EOD (Explosive Ordnance Disposal) niveli II, e cila u zhvillua në mjediset e Qendrës Stërvitore të Komandës Mbështetëse.

Të pranishëm në ceremoni ishin, gjithashtu komandanti i Komandës Mbështetëse, gjeneral brigade Ndriçim Sallaku, atasheu ushtarak i Shteteve të Bashkuara të Amerikës i akredituar në vendin tonë, kapiten i rangut II James Hilton, atasheu ushtarak i Kosovës kolonel Bashkim Shillova, drejtorë drejtorish në SHP, si dhe komandantët e strukturave vartëse të KM.

 

 

Lexo më shumë...

Gjeneral brigade Kollçaku ndjek stërvitjen “Tango Scramble” në Qendrën e Kontroll - Raportimit

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku zhvilloi një vizitë në Qendrën e Kontroll - Raportimit (QKR) të Forcës Ajrore.

Qëllimi i vizitës ishte ndjekja e stërvitjes “Tango Scramble”, e cila zhvillohet në kuadër të realizimit të misionit të policimit ajror, në hapësirën ajrore të Republikës së Shqipërisë, në bashkëpunim me CAOC – Torrejon, Spanjë.

Në fluturimin stërvitor “Tango Scramble”, morën pjesë 3 avionë ushtarakë Tip M-2000 të NATO.

Lexo më shumë...

Gjeneral brigade Kollçaku në aktivitetin “Ditë e Hapur” në Gjirokastër

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, i shoqëruar dhe nga komandanti i Forcës Tokësore, gjeneral brigade Albert Mullai, mori pjesë në “Ditën e Hapur”, të organizuar në qytetin e Gjirokastrës nga Batalioni i II i Këmbësorisë (b2k), i Forcës Tokësore, në kuadër të stërvitjes “ Shqiponja 19-02” 

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, gjatë takimit me trupat e b2k i përgëzoi ata për të gjitha stërvitjet e realizuara me sukses. ”Ju përgëzoj për këtë organizim kaq perfekt të “Ditës së Hapur” këtu në Gjirokastër. 

Batalioni II i Këmbësorisë përherë ka treguar se di të jetë në lartësinë e detyrës sa herë që është kërkuar angazhimi i tij. Sot ju keni mundësinë që me krenari t’i tregoni popullsisë civile se kush jeni dhe t’u demonstroni një pjesë nga jeta juaj e përditshme ushtarake. Ju, sot, mbi të gjitha, keni mundësinë që nëpërmjet ekspozimit të mjeteve, armatimit dhe pajisjeve që ju keni në përdorim, t’i tregoni popullsisë lokale se si administrohen lekët e taksapaguesit shqiptar nga Forcat e Armatosura, që janë vërtet krenari për vendin ... ”, - u shpreh ndër të tjera gjeneral brigade Kollçaku.

Lexo më shumë...

BE ndihma për tërmetin

Në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme të Rezervave Materiale të Shtetit u organizua një ceremoni e veçantë për dorëzimin e ndihmave të ardhura nga 14 vende anëtare të Bashkimit Evropian dhe dy vendeve jo anëtare, të cilët u solidarizuan menjëherë për t’u ardhur në ndihmë familjeve të prekura nga tërmeti i datës 21 shtator 2019.

Në ceremoni morën pjesë ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, kreu i Delegacionit të Bashkimit Evropian Luigi Soreca, ambasadorë të vendeve kontribuese dhe drejtues të Drejtorisë së Përgjithshme të Emergjencave Civile dhe Rezervave të Shtetit.

Lexo më shumë...

Gjeneral brigade Kollçaku inspekton stërvitjen kompaktësuese “Limani-19”

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral Brigade Bardhyl Kollçaku inspektoi sot stërvitjen kompaktësuese të koduar “Limani-19”, e cila u zhvillua në Flotiljen Detare Pashaliman, Vlorë.  

Në këtë stërvitje kompaktësuese morën pjesë elementë nga shtabi dhe toga e kompanisë së dytë operacionale e Policisë Ushtarake dhe një grup bordingu i Forcës Detare.

Në përshëndetjen e tij drejtuar pjesëmarrësve në këtë stërvitje, gjeneral brigade Kollçaku pasi i përgëzoi për realizimin me sukses të kësaj stërvitjeje u shpreh se kjo stërvitje shërben për zhvillimin  dhe rritjen e kapaciteteve operacionale si për bordingun konsensual dhe jo konsensual  të Forcës Detare, por edhe për trajnimin dhe rritjen e kapaciteteve operacionale të Policisë Ushtarake për marrjen dhe ruajtjen e objekteve.

Lexo më shumë...Media SocialeMoti