Gjeneralmajor, prof. asoc. Bajram Begaj, merr pjesë në Takimin e Komitetit Ushtarak të NATO (MCC)

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA gjeneralmajor prof. asoc. Bajram Begaj i shoqëruar nga përfaqësuesi ushtarak i RSH në NATO gjeneralmajor Nazmi Cahani, mori pjesë në Konferencën e radhës të Komitetit Ushtarak të NATO-s, të zhvilluar në Athinë, Greqi.

Konferenca u drejtua nga kryetari i MCC admiral Rob Bauer, mbështetur nga komandanti Suprem i Forcave Aleate në Evropë (SACEUR), gjeneral Tod D. Wolters dhe komandanti Suprem i Aleancës për Transformimin (SACT), gjeneral André Lanata.

 

Lexo më shumë...

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, priti në takim zëvendëskomandantin e Forcave Tokësore të SHBA për Evropën dhe Afrikën (USAREUR)

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneralmajor prof. asoc. Bajram Begaj priti në një takim zëvendëskomandantin e Forcave Tokësore të SHBA për Evropën dhe Afrikën (USAREUR-AF), gjeneralmajor Joseph F. Jarrard, 

Gjeneralmajor Begaj në fjalën e rastit theksoi rëndësinë e bashkëpunimit ushtarak që ekziston midis Shqipërisë dhe SHBA, duke vlerësuar kontributin e vazhdueshëm që ushtria amerikane ka dhënë dhe vazhdon të japë në rritjen e aftësive operacionale të FARSH. 

Njëkohësisht, një falënderim të veçantë gjeneralmajor Begaj adresoi për Zyrën e Bashkëpunimit të SHBA në fushën e Mbrojtjes të atashuar në Shqipëri, duke vlerësuar punën dhe kontributin e vazhdueshëm që ata vijojnë të japin në këtë drejtim.

Lexo më shumë...

Gjeneralmajor prof. asoc. Bajram Begaj në ceremoninë për arritjen e Kapaciteteve të Plota Operacionale (FOC), të Komandës së JSEC

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneralmajor prof. asoc. Bajram Begaj mori pjesë në ceremoninë për arritjen e Kapaciteteve të Plota Operacionale, të Komandës së Bashkuar të NATO-s për Mbështetjen (JSEC – Joint Support and Enabling Command), të zhvilluar në Ulm, Gjermani.

Në ceremoninë e organizuar me këtë rast morën pjesë përfaqësues të niveleve më të larta të komandave strategjike të NATO-s, ministri i Mbrojtjes i Gjermanisë, komandanti suprem i Forcave Aleate në Evropë (SACEUR), drejtori përgjithshëm i Stafit Ushtarak Ndërkombëtar (DGIMS), kryetari i Bashkisë së Ulm, si dhe shefat e Shtabeve të Përgjithshëm të vendeve të Aleancës.

Komandanti i JSEC, gjenerallejtënant Jürgen Knappe, nëpërmjet kësaj ceremonie synoi promovimin e kësaj strukture të re të NATO-s, rolin e rëndësishëm që ajo do të marrë në operacionet e Aleancës për sigurimin e mbështetjes dhe përforcimin e forcave. Njëkohësisht, aktiviteti synonte edhe vendosjen e komunikimit me vendet e Aleancës si dhe ato partnere për integrimin e mëtejshëm të përpjekjeve dhe aktiviteteve në funksion të operacioneve të Aleancës. 

Lexo më shumë...

Nënoficerë të lartë të Gardës Kombëtare të New Jersey zhvillojnë vizitë pune në Shqipëri

3 shtator 2021

Në kuadër të bashkëpunimit me ekipin e nënoficerëve të lartë të Gardës Kombëtare të New Jersey (GKNJ) në mjediset e Fakultetit të Mbrojtjes dhe Sigurisë të Akademisë së Forcave të Armatosura, nga data 30 gusht deri me datë 03 shtator, u zhvillua aktiviteti “Rishikimi i Doktrinës për Trupën e Nënoficerëve në FA”. 

Ekipi u prit edhe nga shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor prof. asoc. Bajram Begaj, i cili theksoi se në vizionin e tij trupa e nënoficerëve duhet të marrë më shumë përgjegjësi dhe ky dokument është një hap i rëndësishëm në implementimin e këtij vizioni. Gjithashtu, gjeneralmajor Begaj falënderoi ekipin për kontributin dhe asistencën e tyre duke ju shprehur mbështetjen e tij në projektet dhe iniciativat për ngritjen profesionale të trupës së nënoficerëve të FARSH.

Lexo më shumë...

Menaxhimi i zjarreve, Rama e Peleshi vlerësojnë punën e forcave të angazhuara dhe Mbrojtjes Civile

Nga Baza Ajrore e Farkës, kryeministri Edi Rama e ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi shprehën mirënjohjen për të gjithë efektivët e Forcave të Armatosura, forcat zjarrfikëse, policore e bashkiake, por edhe ata vullnetarë, forca të shërbimit pyjor e të zonave të mbrojtura që u angazhuan për shuarjen e zjarreve në të gjithë territorin e vendit, gjatë muajit gusht. 

Në aktivitetin, ku morën pjesë shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor prof. asoc. Bajram Begaj, drejtori i Agjencisë së Mbrojtjes Civile Haki Çako, ambasadori i Bashkimit Evropian Luigi Soreca si dhe zëvendësambasadori i SHBA Demian Smith, kryeministri Rama falënderoi SHBA dhe partnerët e BE, Holandën dhe Çekinë që përmes Mekanizmit të Mbrojtjes Civile kontribuan në normalizimin e situatës.

Kryeministri Rama vuri theksin tek rëndësia që ka vijimi i procesit të modernizimit të Mbrojtjes Civile, i cili tashmë ka dhënë rezultatet e para të prekshme. Po ashtu kryeministri garantoi se qeveria do të bëjë atë që duhet për të rritur pagën për trupat që përballen me sfida që kërcënojnë jetën. Kreu i qeverisë theksoi se për zjarrvënësit duhet të jepen dënimet maksimale. 

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi teksa shprehu ngushëllimet për dy qytetarët që humbën jetën si pasojë e zjarreve tha se: “për shuarjen e flakëve u angazhuan 4960 trupa dhe 152 mjete të FA, 3309 trupa dhe 113 mjete zjarrfikëse. 1914 forca lokale të të gjitha bashkive, 1400 forca vullnetare, 489 forca të Policisë së Shtetit, 606 forcat e Shërbimit Pyjor dhe e gjithë administrata e Mbrojtjes Civile. Kjo ishte fuqia njerëzore dhe motorike e operacioneve nga toka për të luftuar me 389 vatra të zjarrit në të gjithë vendit në harkun e dy muajve. 

Lexo më shumë...

Gjeneralmajor, prof.asoc Begaj vlerëson me “Certifikatë Mirënjohjeje”, ushtarakët hollandez që morën pjesë në operacionin për shuarjen e zjarreve në vendin tonë

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FARSH, gjeneralmajor prof.asoc Bajram Begaj, u ka akorduar “Certifikatë Mirënjohje” ushtarakëve holandez, të cilët në kuadër të mekanizmit Evropian të Mbrojtjes Civile morën pjesë në operacionin e ndërhyrjes nga ajri për shuarjen e zjarreve në vendin tonë, me motivacionin: “Për profesionalizmin, bashkëpunimin dhe sakrificën tuaj për të mbështetur Forcat e Armatosura Shqiptare gjatë operacioneve të shuarjes së zjarrit në Shqipëri. Miqësia e vërtetë është krijuar gjatë kohëve të vështira, kështu që ne vlerësojmë partneritetin që lidh kombet tona përmes organizatave eoro-atlantike”. Në ceremoninë e organizuar me këtë rast, e cila u zhvillua në ambientet e garnizonit Rinas, në emër të SHSHPFA, trupat e ushtrisë holandeze u përshëndetën dhe u falënderuan për punën e shkëlqyer që bënë në përmbyllje të operacionit të ndërhyrjeve nga ajri me helikopterët Chinook për shuarjen e zjarreve nga shefi i operacioneve të Komandës së Forcës Ajrore, kolonel Genci Petani i cili u dorëzoi dhe certifikatat e mirënjohjes të akorduara nga shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneralmajor, prof.asoc Bajram Begaj.

Lexo më shumë...

Forcat e Armatosura mirëpresin në Aeroportin “Nënë Tereza” kontingjentin e parë të refugjatëve afganë

Kontingjenti i parë i refugjatëve afganë që po evakuohen nga Afganistani i përbërë prej 131 personash midis të cilëve gra dhe fëmijë, mbërritën në orët e para të mëngjesit në Aeroportin “Nënë Tereza” në Rinas.

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneralmajor prof. asoc. Bajram Begaj, ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim dhe komandanti i Forcës Tokësore, gjeneral brigade Arben Kingji, ndoqën nga afër procedurat e pritjes së kontingjentit, duke ju uruar mirëseardhjen në tokën shqiptare.

Lexo më shumë...


Media SocialeMoti