Gjeneral brigade Kollçaku merr pjesë në ceremoninë e përcjelljes së Kontingjentit VI EOD me mision në Letoni

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku mori pjesë sot paradite në ceremoninë e përcjelljes së Kontingjentit të VI EOD, si pjesë e misionit të Prezencës së Përparuar të Përforcuar (enhanced Forward Presence - eFP), të NATO, pjesë e grup - batalionit të udhëhequr nga forcat kanadeze të dislokuara në Letoni.

Në këtë ceremoni, e cila u zhvillua në mjediset e Batalionit të Xhenios, ishin të pranishëm gjithashtu komandanti i Komandës Mbështetëse, gjeneral brigade Ndriçim Sallaku, drejtorë drejtorish në SHP, komandantë repartesh të varësisë të Komandës Mbështetëse, familjarë të pjesëtarëve të kontingjentit, etj.

Gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, në përshëndetjen e tij në këtë ceremoni, e cilësoi këtë ditë shumë të veçantë jo vetëm për Komandën Mbështetëse, por për të gjithë Forcat e Armatosura.

Lexo më shumë...

FA shqiptare nisin dy kontingjente paqeruajtëse në misionin e NATO “Resolute Support Mission”, në Afganistan

Në mjediset e garnizonit të Zall-Herrit u zhvillua sot paradite ceremonia e nisjes së  Kontingjentit IV Paqeruajtës RSM në Bagram, Afganistan si dhe Kontigjentit VII Paqeruajtës RSM në Kabul, Afganistan. 

Në këtë ceremoni morën pjesë: zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi, shefi i Shtabit të Përgjithshëm gjeneral brigade, Bardhyl Kollçaku, komandanti i Forcës Tokësore gjeneral brigade Albert Mullai, përfaqësues nga Shtabi i Forcës Tokësore, familjarë, miq dhe të afërm të trupave të kontingjentit paqeruajtës. Ky kontingjent vepron në kuadër të misionit të NATO Resolute Support Mission (RSM),

 

Lexo më shumë...

Batalioni i Xhenios finalizon operacionin e shkatërrimit të masivit shkëmbor në Krujë

Specialistët e Batalionit të Xhenios finalizuan këtë fundjavë një operacionin delikat për asgjësimin e një masivi shkëmbor në lagjen “Perlat” të bashkisë Krujë, masivi për shkak të lëkundjeve të tërmetit të rënë ditë më parë, si dhe gërryerjes nga reshjet e dendura ka rrezikuar rreth 8 shtëpi të ndërtuara pranë.

Në këtë operacion u angazhuan 10 specialistë si dhe dy mjete e një agregat. Pas një studimi që specialistët xhenierë në bashkëpunim me Drejtorinë e Emergjencave në bashkinë Krujë i bënë zonës, u morën të gjitha masat dhe u vendos që shkatërrimi i masivit shkëmbor me një vëllim rreth 80 m3 të bëhej me shpërthim të kontrolluar, me qëllim eliminimin e pasojave.

Lexo më shumë...

Strukturat e Forcave të Armatosura vijojnë operacionin për shembjen e ndërtesave të dëmtuara nga tërmeti

Strukturat e Forcave të Armatosura, dhe konkretisht ekspertët e Batalionit të Xhenios, të Komandës Mbështetëse, në bashkëpunim me Inspektoratin Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit (IKMT), vijojnë operacionin e tyre për shembjen e ndërtesave të dëmtuara dhe të konsideruara si të pabanueshme si pasojë e tërmetit të një jave më parë.

Pas shembjes me eksploziv të një hoteli në rrugën e plazhit, mesditën e sotme janë shembur me eksploziv dy objekte të tjera në mënyrë të kontrolluar në zonën e Shkozetit në Durrës.

 

Lexo më shumë...

Gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, mesazh urimi me rastin e 107 - Vjetorit të Krijimit të FARSH

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, me anë të një mesazhi ka uruar Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë për 107 - Vjetorin e Krijimit të tyre, si më poshtë:

“Të dashur ushtarë, nënoficerë, oficerë dhe civilë, pjesëtarë të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë! Sot përkujtojmë me krenari 107 - Vjetorin e Krijimit të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë. Krijimi i FARSH përbën një ngjarje madhore në historinë e popullit tonë, e cila nxjerr në pah aftësitë shtetformuese të themeluesve të shtetit modern shqiptar. 

Lexo më shumë...

Komandanti i Përgjithshëm i FARSH dhe njëkohësisht presidenti i Republikës së Shqipërisë, sh.t.z. Ilir Meta, mesazh urimi për 107 - vjetorin e FARSH

Komandanti i Përgjithshëm i FARSH dhe njëkohësisht presidenti i Republikës, sh.t.z. Ilir Meta,  ka dhënë sot një mesazh për Forcat tona të Armatosura, që ky 107 - vjetor i gjen në krye të solidaritetit dhe ndihmës për vëllezërit e motrat shqiptare të prekur rëndë nga pasojat e tërmetit tragjik.

Me një shënim në faqen e tij në facebook, z. Meta shpreh falënderim dhe mirënjohje për çdo burrë e grua në uniformë, si më poshtë...

 

Lexo më shumë...

Forcat xheniere përfundojnë me sukses operacionin e shpërthimit të kontrolluar të ndërtesës së dëmtuar nga tërmeti në Durrës

Forcat xheniere të Komandës Mbështetëse, kanë përfunduar sot me sukses operacionin për shembjen e një godine 7-të katëshe në zonën e Plazhit në Durrës.

Godina e IKMT (Instituti i Kërkimeve të Mbrojtjes së Territorit), e cila kishte pësuar dëmtime të rënda gjatë tërmetit, u konsiderua nga specialistët ndërtesë me një rrezikshmëri tepër të lartë dhe jo vetëm që kishte dalë jashtë përdorimit për banim por paraqiste rrezik serioz për sigurinë e banorëve që kalonin aty pranë.

Pas marrjes së urdhrit nga Ministria e Mbrojtjes, xhenierët shkuan në vend me 14 forca dhe filluan parapërgatitjet dhe morën masat për realizimin e shembjes së kontrolluar të objektit, i cili u realizua me sukses pasditen e sotme.

Lexo më shumë...Media SocialeMoti