Gjeneral brigade Kollçaku takim me strukturat e FA të angazhuara në emergjencën kombëtare, si pasojë e tërmetit të 26 nëntorit

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku zhvilloi një takim të veçantë me të gjithë strukturat e Forcave të Armatosura që u angazhuan dhe kontribuuan në ndihmë të popullsisë së dëmtuar nga tërmeti i datës 26 nëntor 2019.

Në këtë takim morën pjesë gjithashtu edhe zëvendës shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura gjeneral brigade Manushaqe Shehu, komandantët e forcave dhe njësive autonome në FARSH, drejtorë drejtorish në SHP dhe rreth 300 efektivë të Forcave të Armatosura të rreshtuar, të cilët morën pjesë drejtpërdrejt në këtë operacion të rëndësishëm. 

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku duke përcjellë edhe falënderimet dhe urimet e ministrit të Mbrojtjes Olta Xhaçka dhe shprehu vlerësimin për të gjitha strukturat e Forcave të Armatosura (FA), të cilat si në vijë të parë ashtu edhe në mbështetje, dhanë një kontribut të jashtëzakonshëm në këtë situatë tepër kritike.

Lexo më shumë...

Promovohet “Nënoficeri i vitit 2019 në FARSH”

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, mori pjesë në ceremoninë e promovimit të nënoficerit më të mirë të vitit 2019 në FARSH.

Ceremonia u zhvillua në sheshin e garnizonit “Skënderbej”, ku ishin të pranishëm, komandanti i Forcës Tokësore gjeneral brigade Albert Mullai, komandanti i Komandës Mbështetëse gjeneral brigade Ndriçim Sallaku, drejtori i Shtabit të Përgjithshëm kolonel Ilir Pujo, drejtorë drejtorish në SHP, si dhe një efektiv prej 150 nënoficerë nga komandat kryesore dhe repartet autonome të SHP të FA.

Në përshëndetjen e tij, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, pasi falënderoi të gjithë të pranishmit dhe në veçanti trupën e nënoficerëve konkurrues, ndër të tjera u shpreh: “Dua t’ju falënderoj për pjesëmarrjen tuaj në këtë kompeticion. 

Lexo më shumë...

Gjeneral brigade Kollçaku akordon certifikata të mirënjohjes për tre shqiptarët e diasporës

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, akordoi certifikata të mirënjohjes për tre shqiptarët e diasporës, të cilët morën pjesë si vullnetarë në operacionin e kërkim - shpëtimit gjatë tërmetit të datës 26 nëntor 2019.

Në cermoninë e veçantë të zhvilluar në hollin e SHPFA, morën pjesë drejtori i Emergjencave Civile, z. Haki Çako, si dhe drejtorë të SHP.

Dy shqiptarët nga Prishtina dhe shqiptari nga Gostivari, janë pjesë e strukturave të zjarrfikësve, në Zvicër, ku jetojnë dhe punojnë prej 15-20 vitesh. Më 26 nëntor, në mëngjes, pasi dëgjuan për rënien e tërmetit të orës 03:54 në Shqipëri, ku ishin raportuar jetë të humbura, ata vendosën të niseshin për Shqipëri. 

Lexo më shumë...

Gjeneral brigade Kollçaku merr pjesë në ceremoninë e 94 - Vjetorit të Krijimit të Forcës Detare

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku mori pjesë sot paradite në ceremoninë e 94 -Vjetorit të Krijimit të Flotës Luftarake Detare Shqiptare.

Në këtë ceremoni, e cila u zhvillua në ambientet e Komandës së Forcës Detare,  Durrës ishin të pranishëm zëvendëskomandanti i Forcës Detare, kapiten i rangut të parë Artur Meçollari, ish - kuadro dhe veteranë të Flotës Luftarake Detare, që kanë shërbyer në vite në anije dhe baza të rëndësishme, si dhe familjarë të ish - komandantit të Forcës Detare Qamil Podës. 

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, në përshëndetjen e tij drejtuar detarëve theksoi se: “Sot është dita t’i bëjmë homazh dhe nderim punës dhe veprës së gjithë brezave që kanë shërbyer në vite në Forcën Detare, komandantëve, detarëve dhe të gjithë njerëzve me dhe pa uniformë që kanë lënë gjurmë, emrat dhe jehonën e tyre në historinë e saj”. 

Lexo më shumë...

FA shqiptare nisin Kontingjentin II të Policisë Ushtarake në misionin e NATO, “ Resolute Support Mission”, në Herat, Afganistan

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku mori pjesë në ceremoninë e përcjelljes së Kontingjentit II të Policisë Ushtarake në operacionin e NATO “Resolute Support Mission”, i cili do shërbejë në Komandën e Trajnim-Këshillimit dhe Ndihmës, në Herat, Afganistan.

Në përshëndetjen e tij drejtuar trupave të Kontingjentit II të Policisë Ushtarake, gjeneral brigade Kollçaku, pasi falënderoi të gjithë të pranishmit në këtë ceremoni të veçantë, u shpreh ndër të tjera: “Më lejoni të falënderoj Republikën e Italisë, e cila është partnerja jonë strategjike, për besimin, mbështetjen, bashkëpunimin si dhe angazhimin e Forcave të Armatosura të saj për modernizimin e Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë. Paralelisht me stërvitjen paradislokuese, Policia Ushtarake me të gjitha kapacitetet e saj operacionale ka qenë dhe vazhdon të jetë në mbështetje të emergjencave civile ku për këtë gjej rastin t’i falënderoj efektivët e saj. Kontingjenti i Policisë Ushtarake do të jetë në nivelet e kërkuara Euro-Atlantike në mbështetje të paqes në Afganistan, duke treguar profesionalizëm, korrektësi dhe vlera gjatë kryerjes së këtij misioni, duke ju garantuar juve familjarëve të tyre, se Ministria e Mbrojtjes, Shtabi i Përgjithshëm dhe Komanda e Policisë Ushtarake do të jenë në mbështetjen e plotë të tyre për garantimin dhe mbarëvajtjen e këtij misioni që këta efektivë të shkojnë dhe të vijnë shëndoshë e mirë.”, - u shpreh gjeneral brigade Kollçaku.

Lexo më shumë...

Forca Detare mbyll misionin e NATO-s “Sea Guardian” në detin Egje

Në Portin Durrësit u zhvillua ceremonia e kthimit në atdhe të kontingjentit të XIV dhe anijes “Oriku” ku u pritën nga ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, zëvendëskomandanti i Forcës Detare, kapiten i Rangut I Artur Meçollari, ushtarakë të lartë të FA dhe familjarët e detarëve në mision.

Ministrja e Mbrojtjes vlerësoi kontributin e detarëve tanë gjatë këtyre tre viteve, të cilët e kanë bërë Forcën Detare më moderne dhe më profesionale. “Sot ka filluar ringritja. Është bërë shumë punë e shumë rrugë për ringritjen e flotës, qoftë në aspektin e logjistikës e mjeteve e pajisjeve, qoftë në terma të ekspertizës e ngritjes së burimeve njerëzore. Unë kam shumë shpresë, që në të ardhmen do të bëhet akoma më shumë, veçanërisht, pas propozimit tonë për ta shndërruar Pasha Limanin në një bazë strategjike të NATO.

Lexo më shumë...

Kryeministri Rama ndjek nga afër operacionin për shëmbjen e ndërtesës në zonën e Kamzës

Kryeministri i Shqipërisë SHTZ. Edi Rama mesaditën e sotme ishte sot në institutin Buqësor të Kamzës për të ndjekur nga afër punimet nga efektivi i Bxh dhe IKMT për shëmbjen në mënyrë të konmtrolluar të një ndërtese 3 katëshe. 

Gjatë operacionit së shembjes, u vendos perimetri i sigurisë për të mos rrezikuar jetën e banorëve. dhe pjesmarësve në këtë operacion.

Kryeministri Rama i cili shoqërohej dhe nga Kryetari i Bashkisë së Tiranës Z. Erion Veliaj, Komandanti i Komandës Mbështetëse Gjeneral Brigade Ndriçim Sallaku si dhe Drejtoresha e IKMT Znj. Dallandyshe Bici, vlerësoi profesionalizmin e treguar nga efektivat e batalionin e xhenios për realizimin me sukses të gjithë operacioneve te shëmbjes te ndërtesave në mënyrë të kontrolluar në bashkëpunim me Inspektoratin Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit (IKMT) të cilesuara nga ekspertët si objekte të pa banueshme. 

Operacioni përfundoi me sukses.

Lexo më shumë...Media SocialeMoti