Gjeneral brigade Kollçaku priti në takim Ambasadorin e Izraelit, SH.T.Z Gendler

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, Gjeneral Brigade Bardhyl Kollçaku, zhvilloi një takim me Ambasadorin e Shtetit të Izraelit të akredituar në vendin tonë, Sh.T.Z. Noah Gal Gendler. 

Takimi u fokusua në marrdhëniet në fushën e Mbrojtjes midis dy vendeve dhe Forcave të Armatosura.

Gjeneral brigade Kollçaku gjatë takimit, e falenderoi ambasadorin për bashkëpunimin dhe kontributin e dhënë kryesisht pas tërmetit të 26 nëntorit të vitit të kaluar ku Izraeli kontribuoi me një ekip prej 10 vetësh, të specializuar në vlerësimin dhe çertifikimin e ndërtesave të dëmtuara.

Nga ana e tij, Ambasadori i Izraelit i akredituar në vendin tonë, Sh.T.Z. Noah Gal Gendler, pasi falenderoi Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të FARSH për pritjen dhe vlerësimin, shprehu  gatishmërinë për ofrimin e trajnimeve dhe kualifikimeve të personelit të FA në Izrael. 

Lexo më shumë...

Forcat e Armatosura nisin fushatën përvitshme të dhurimit të gjakut

Edhe këtë fillim viti, FA i bashkohen iniciativës për dhurim vullnetar gjaku nga personeli ushtarak dhe civil i saj, në koordinim e bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut. 

Paraditen e sotme, në mjediset e auditorit të Ministrisë së Mbrojtjes u zhvillua ceremonia e hapjes së kësaj fushate, ku morën pjesë zëvendësshefja e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, gjeneral brigade Manushaqe Shehu, komandantë repartesh në FA, drejtorë drejtorish në SHP, drejtori i Qendrës Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut z. Kristo Raca, zëvendësdrejtoresha e kësaj qendre znj. Irena Seferi si dhe efektivat dhurues vullnetar të gjakut nga strukturat e Forcave të Armatosura.

Lexo më shumë...

Përfundon Kursi XII Bazë i Forcave Speciale

Në mjediset e garnizonit të Batalionit të Forcave Speciale dhe Batalionit Komando, u zhvillua ceremonia e përfundimit dhe certifikimit të personelit që përfundoi Kursin XII Bazë të Forcave Speciale. 

Në ceremoninë e organizuar me këtë rast morën pjesë ministrja e Mbrojtjes znj. Olta Xhaçka, shefi Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, komandanti i Forcës Tokësore gjeneral brigade Albert Mullai dhe familjarë të kursantëve.

Ceremonia nisi me një demonstrim stërvitor të përgatitur nga kursantët e Kursit Komando dhe kursantët e Kursit Bazë të Forcave Speciale, të cilët sapo u certifikuan si operatorë të Forcave Speciale.

Lexo më shumë...

Gjeneral brigade Kollçaku dekoron batalionin e Xhenios me rastin e 99-të vjetorit të krijimit

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, me rastin e 99-të vjetorit  të krijimit të armës së Xhenios, i ka akorduar batalionit tw Xhenios medaljen “Për pjesëmarrje në operacione të përballimit të emergjencave civile brenda vendit”.

Në ceremoninë e organizuar me këtë rast, ishin të pranishëm edhe komandanti i Komandës Mbështetëse, gjeneral brigade Ndriçim Sallaku, komandanti i Forcës Tokësore, gjeneral brigade Albert Mullai, drejtorë drejtorish në MM dhe SHP, si dhe dhe ish-xhenierë të cilët kanë shërbyer ndër vite pranë kësaj arme.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku në përshëndetjen e tij në këtë ceremoni, përgëzoi efektivat xheniere për sakrificat dhe shërbimin e tyre ndaj vendit dhe komunitetit tashmë jo vetëm brenda Shqipërisë por dhe jashtë saj me misionet paqeruajtëse jashtë vendit dhe jo vetëm në kuadër të NATO-s.

Lexo më shumë...

Gjeneral brigade Kollçaku priti atashetë ushtarak shqiptarë të akredituar jashtë vendit

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, ka pritur në një takim të veçantë atashetë ushtarak shqiptarë të akredituar jashtë vendit.

Takimi pati në fokus informimin mbi arritjet dhe angazhimet përgjatë vitit 2019 si dhe objektivat kryesore të Forcave të Armatosura për vitin 2020.

Gjeneral brigade Kollçaku i ka falënderuar për punën vjetore dhe në mënyrë të veçantë për punën dhe bashkëpunimin me shtetet respektive dhe strukturat në angazhimin dhe ndihmën që ata dhanë për përballimin e tragjedisë së krijuar si pasojë e tërmetit të fuqishëm që tronditi vendin tonë.

Lexo më shumë...

Gjeneral brigade Kollçaku mori pjesë në Takimin e 182 të Komitetit Ushtarak të NATO, në Bruksel, Belgjikë

Shefi i Shtabit të FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, mori pjesë në Takimin e 182 të Komiteti Ushtarak të NATO, në Shtabin e NATO në Bruksel në 14-15 janar 2020. 

Seancat e takimit u drejtuan nga Air Chief Marshal Sir Stuart Peach, kryetar i Komitetit Ushtarak, me mbështetjen e komandantit të Forcave Aleate në Europë (SACEUR) gjeneral Tod Wolters dhe komandantit të Lartë të Aleancës për Transformimin (SACT) gjeneral André Lanata.

Gjatë dy ditëve të takimit SHSHP diskutuan dhe shkëmbyen ide për një sërë çështjesh që lidhen me angazhimet operacionale aktuale të NATO (Resolute Support Mission, Misionin e NATO në Irak, Misionin e KFOR), gjenerimin e forcës, si dhe kërkesat për të ardhmen. Një vend të veçantë në takim zunë diskutimet mbi konceptin për parandalimin dhe mbrojtjen e hapësirës euro- Atlantike  dhe konceptin e përgjithshëm të NATO për operacionet, koncepte të cilat rrjedhin nga strategjia ushtarake e NATO, e cila vendos prioritetet ushtarake si dhe qasjen e Aleancës mbi kërcënimet e së tashmes dhe të ardhmes. Gjithashtu, i ofron mundësi komandantëve të gjejnë zgjidhje në lidhje me ndryshimet në mjedisin e sigurisë. 

Lexo më shumë...

Mesazh urimi i Shefit të Shtabit të Përgjithshëm gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku për Vitin e Ri 2020

Të dashur ushtarë, nënoficerë, oficerë dhe civilë të Forcave të Armatosura!

Viti 2019 po mbaron dhe kjo na jep mundësinë për të vlerësuar sukseset e arritura, konsideruar vështirësitë dhe problematikat, por edhe për të përcaktuar objektivat dhe detyrimet për vitin që është duke trokitur. Në çdo ditë të këtij viti, unë kam ndjerë dhe përjetuar angazhimin, përgjegjshmërinë dhe profesionalizmin e lartë që personeli i Forcave të Armatosura ka treguar në përmbushjen e detyrave dhe misionit të tyre kushtetues në shërbim të vëndit.

Viti 2019 ishte edhe një vit jubilar për Forcat tona të Armatosura. Ai ishte viti i 10 vjetorit të antarësimit në Aleancën e Atlantikut te Veriut. Intesiteti dhe dinamika e aktivitetit dhe angazhimeve kanë qenë maksimale. Angazhimi dhe kontributi i Forcave të Armatosura për paqen dhe sigurinë, përmes pjesëmarrjes në misionet e NATO-s, Bashkimit Europian, Kombeve te Bashkuara dhe iniciativave rajonale e koalicioneve ndërkombëtare, e kanë rritur më tej këtë vit rolin e Shqipërisë si faktor i vlerësuar për fqinjët, rajonin, por edhe botën.

Lexo më shumë...Media SocialeMoti