Komandanti i KFOR, gjeneralmajor Lorenco D’ Addario vizitë zyrtare në vendin tonë

Komandanti i KFOR, gjeneralmajor Lorenco D’Addario zhvilloi një vizitë zyrtare në Tiranë, ku u prit nga shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku.

Vizita e gjeneralmajor D’Addario zhvillohet në kuadër të diskutimeve të çështjeve kyçe të sigurisë, por edhe për mbarëvajtjen dhe vijimin e mbështetjes së vendit tonë për Operacionet e NATO në Kosovë (KFOR). 

Në takimin e zhvilluar me komandantin e KFOR, gjeneral brigade Kollçaku pasi i ka uruar mirëseardhjen u shpreh ndër të tjera: “Si vend anëtar i NATO, FARSH do të vazhdojë kontributin e tyre në KFOR si dhe do të mbështesin KFOR në përmbushjen e angazhimeve të tij. Vlerësoj rolin dhe lidershipin e tij personal për drejtimin e misionit KFOR, për menaxhimin me sukses të situatës në disa raste shumë delikate dhe të vështira. Roli i KFOR është një faktor stabiliteti jo vetëm në Kosovë, por edhe në rajon.”, - u shpreh gjeneral brigade Kollçaku.

Lexo më shumë...

Zhvillohet ceremonia e përcjelljes së Kontigjentit XII në mision në detin Egje

Në kalatën numër 5 të Portit Detar Durrës, u zhvillua ceremonia për përcjelljen e Kontingjentit XII të Forcës Detare për në misionin e NATO në detin Egje.

Në ceremoni ishin të pranishëm zëvendësministri e Mbrojtjes Petro Koçi, zëvendësshefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral brigade Manushaqe Shehu, komandantë të forcave dhe komandave ushtarake të Forcave të Armatosura, përfaqësues të pushtetit vendor Durrës, drejtorë të drejtorive në Ministrinë e Mbrojtjes dhe Shtabit të Përgjithshëm dhe familjarë  të efektivëve që u përcollën për në operacion. 

Lexo më shumë...

Fillon fushata për dhurim gjaku në Forcat e Armatosura

Ditën e sotme, shefi i Shtabit të Përgjithshëm gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku në një ceremoni të organizuar në ambientet e auditorit nis fushatën për dhurim gjaku nga pjesëtarët e Forcave të Armatosura.
Të pranishëm në këtë ceremoni ishin titullarë, ushtarakë dhe civilë të institucioneve të Garnizonit “Skënderbej”, Shtabit të Përgjithshëm, Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes, Qendrës së Personel Rekrutimit, Qendrës së Menaxhimit të Materialeve, strukturave të Forcës Tokësore, Batalionit të Mbështetjes me Luftim, Batalionit I të Këmbësorisë si dhe përfaqësues të Qendrës Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut së bashku me stafin e tyre mjekësor. Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneral brigade Kollçaku, në fjalën e tij përshëndeti të gjithë të pranishmit, të cilët iu bashkuan iniciativës “Dhuro gjak – Shpëto një jetë”, duke e quajtur këtë akt dhurimi sa njerëzor po aq edhe vlerë e cilësi pozitive të pjesëtarëve të Forcave të Armatosura, të cilët janë gjendur gjithmonë të parët në ndihmë të komunitetit, në mbështetje të popullsisë civile.

Lexo më shumë...

Gjeneral brigade Kollçaku, në ceremoninë përkujtimore të “Dëshmorëve të Atdheut", kapiten Delia dhe toger Hoxha, të rënë në krye të detyrës

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku mori pjesë paraditen e sotme në ceremoninë përkujtimore të 3 - Vjetorit të rënies në krye të detyrës të “Dëshmorëve të Atdheut", kapiten Florian Delia dhe toger Donald Hoxha.

Në ceremoninë përkujtimore, e cila u zhvillua në ambientet e Bazës Ajrore, Farkë ishin të pranishëm gjithashtu edhe zëvendëskomandanti i Forcës Ajrore, kolonel Editson Zarka, drejtorë drejtorish në SHP, kolegë, familjarë te dëshmorëve, veteranë. 

Në fjalën e tij në këtë ceremoni përkujtimore, gjeneral brigade Kollçaku, u shpreh ndër të tjera se: ”Detyra në uniformë ushtarake është një shërbim i fisnik, por dhe i vështirë, me sfida dhe sakrifica. Detyra e pilotit është në çdo çast sfiduese dhe vetmohuese, ajo është për njerëz trima dhe të guximshëm. Ajo është për njerëz dhe ushtarakë si Floriani dhe Donaldi".

Lexo më shumë...

SHBA dhuron 37 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura, Xhaçka: Rrisim performancën dhe sigurinë e ushtarakëve tanë

Forcat e Armatosura të Shqipërisë do të jenë më të afta për të kryer detyrat e tyre falë bujarisë së qeverisë së Shteteve të Bashkuara, të cilat dhuruan 37 mjete të mbrojtura dhe rezistente ndaj pritave dhe kurtheve të minuara.

Mjetet e blinduara të markës International MaxxPro MRAP (Mine Resistant Ambush Protected), do të përdoren nga strukturat e Forcave tona të Armatosura, të cilat janë pjesë e mbrojtjes kolektive të NATO.

Në ceremoninë e dorëzimit të këtyre mjeteve, mori pjesë ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, e ngarkuara me punë e Shteteve të Bashkuara në vendin tonë, Leyla Moses-Ones dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku.

Ministrja Xhaçka falënderoi qeverinë e SHBA për ndihmën e vazhdueshme që jep për vendin tonë dhe vlerësoi si të rëndësishëm dhurimin e 37 mjeteve të blinduara, të cilat do të rrisin kapacitetet dhe performancën e Forcave tona të Armatosura.

Lexo më shumë...

Kontingjentet shqiptare jashtë vendit urojnë 10-Vjetorin e Shqipërisë në NATO, Xhaçka: Kontributi juaj na bën partner të besueshëm

Ushtarakët shqiptarë që shërbejnë në misionet ndërkombëtare në Resolute Support në Herat dhe Kabul të Afganistanit, detin Egje, Letoni, KFOR Kosovë dhe Mali iu bashkuan urimeve për 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të Shqipërisë në NATO.

Në video komunikimin me ushtarakët shqiptarë, ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka i falënderoi ata për kontributin vyer që ata japin, jo vetëm për vendet ku ata shërbejnë, por edhe për vlerësimet që Shqipëria merr si një anëtare e denjë e NATOS.

“Është falë kontributit tuaj që ne sot jemi krenarë. Ky kontribut vlerësohet gjithnjë edhe më shumë dhe dita-ditës, ne bëhemi një partner i besueshëm edhe një partner vërtet i rëndësishëm për Aleancën. Na keni bërë krenarë sot, edhe jam e bindur që do të na bëni krenarë çdo ditë që vazhdoni kontribuoni duke eksportuar siguri, jo vetëm për vendin tonë, por edhe në të gjitha misionet edhe operacionet e Aleancës apo të Bashkimit Evropian.” - u shpreh ministrja Xhaçka e cila ofroi mbështetjen e Ministrisë së Mbrojtjes dhe Shtabit të Përgjithshëm, për çdo problem që ushtarakët shqiptarë mund të kenë gjatë shërbimit jashtë vendit.

Lexo më shumë...

Shqipëria 10 vjet në NATO, Xhaçka: Ashtu si me Aleancën, do të jemi partnerë e aset edhe për BE

Shqipëria festoi 10 - Vjetorin e Anëtarësimit në NATO në një ceremoni në sheshin “Nënë Tereza” në Tiranë, ku morën pjesë presidenti i Republikës Ilir Meta, kryeministri Edi Rama, ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, ministrja e Mbrojtjes e Italisë Elisabeta Trenta, ajo e Maqedonisë së Veriut Radmilla Shekerinska, ministri i Mbrojtjes i Republikës së Kosovës Rrustem Berisha.

Në këtë ceremoni morën pjesë gjithashtu shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, homologët e tij turk e grek si dhe mjaft të ftuar.

Lexo më shumë...Media SocialeMoti