Gjeneralmajor, prof. asoc. Bajram Begaj priti atashetë ushtarakë shqiptarë të akredituar jashtë vendit

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH gjeneralmajor, prof. asoc. Bajram Begaj priti sot në një takim të veçantë atashetë ushtarakë shqiptarë të akredituar jashtë vendit.

Takimi pati në fokus të tij përditësimin nga ana e përfaqësuesve ushtarakë me aktivitetet e tyre, por njëkohësisht edhe informimi mbi arritjet dhe angazhimet e FARSH përgjatë vitit 2021 si dhe projektet dhe objektivat kryesore për vitin 2022. 

 

Lexo më shumë...

Përfunduan Kursin Special, certifikohen 14 efektivë të rinj, 4 nga Kosova

Katërmbëdhjetë efektivë, mes të cilëve katër nga Kosova përfunduan Kursin XIII Bazë të Forcave Speciale.

Në ceremoninë e organizuar me këtë rast morën pjesë ministrat e Mbrojtjes të Shqipërisë dhe Kosovës, Niko Peleshi dhe Armend Mehaj, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura gjeneralmajor Bajram Begaj, si dhe komandantë të forcave nga Shqipëria e Kosova.

 

 

Lexo më shumë...

Nis puna për Bazën Ajrore të NATO në Kuçovë, Rama e Peleshi: Shqipëria, vlerë e shtuar e Aleancës

Nis puna për realizimin e projektit për modernizimin e Bazës Ajrore të Kuçovës dhe transformimit të saj në Bazë Ajrore Taktike të NATO-s.

Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast morën pjesë kryeministri Edi Rama, ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA gjeneralmajor Bajram Begaj, ambasadorja e SHBA Yuri Kim, ambasadorë të vendeve të tjera të akredituar në Tiranë.

 Kryeministri Edi Rama theksoi gjatë fjalës së tij se: “Vendimi që NATO mori për ta përzgjedhur këtë hapësirë si një mjedis të ri për adresimin e sfidave të sigurisë, duke e transformuar në një bazë ajrore taktike të Aleancës në rajon, konfirmon faktin se Shqipëria e vogël është sidoqoftë një vlerë e shtuar në këtë Aleancë, e cila bashkon së bashku shtete që besojnë në disa vlera dhe parime për të cilat ia vlen të luftohet”.

Lexo më shumë...

Gjeneralmajor prof. asoc. Bajram Begaj merr pjesë në takimin e Komitetit Ushtarak të NATO


Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH gjeneralmajor Begaj mori pjesë në takimin virtual të Komitetit Ushtarak të NATO-s, në nivel shefash shtabi, i cili ishte i pari për vitin 2022.

Në hapjen e ditës së parë të takimeve, kryetari i Komitetit Ushtarak të NATO-s, admirali Bauer vlerësoi rëndësinë e këtij takimi sidomos për ambientin e sigurisë që NATO është duke u përballur. Lexo më shumë...

Zhvillohet ceremonia e vendosjes së gradës së gjeneral brigade Bilbil Bitri

Në praninë e ministrit të Mbrojtjes Niko Peleshi, shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura gjeneralmajor, prof. asoc. Bajram Begaj, komandantëve të forcave dhe atyre mbështetëse, kolegëve dhe familjes së gjeneral brigade Bitri u zhvillua në Minsitrinë e Mbrotjes ceremonia e vendosjes së gradës.  

Në fjalën e tij ministri Peleshi u shpreh i gëzuar që në kuadër të procesit të promovimit të ushtarakëve me gradë madhore, Forcave të Armatosura dhe “trupës” së gjeneralëve të promovuar pak javë më parë i shtohet dhe një gjeneral brigade. 

Lexo më shumë...

Merr detyrën komandanti i ri i Forcës Ajrore, Peleshi: Kjo forcë do të operojë së shpejti në një bazë taktike të NATO-s

Gjeneral brigade Ylli Pulaj mori sot, zyrtarisht detyrën e komandantit të Forcës Ajrore të FA. Gjeneral brigade Pulajt iu dorëzua flamuri luftarak i Forcës Ajrore nga shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Bajram Begaj në një ceremoni, ku morën pjesë ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi e komandantë të forcave. 

Ministri Peleshi e cilësoi këtë një moment të merituar për gjeneral brigade Pulajn, i cili me propozim të ministrit të Mbrojtjes u dekretua nga presidenti si gjeneral brigade dhe më pas si komandant i FAj. Por, sipas ministrit Peleshi këtë forcë e presin shumë sfida përpara në raport me anëtarësimin në NATO, bashkëpunimin me partnerin strategjik SHBA, por edhe kontributi që ajo jep gjatë gjithë vitit pranë komunitetit të Emergjencave Civile. 

Lexo më shumë...

Merr detyrën komandanti i ri i Forcës Detare, Peleshi: Kundëradmiral Agastra, është garancia për konsolidimin e arritjeve

Kundëradmiral Adnand Agastra mori zyrtarisht detyrën e komandantit të Forcës Detare shqiptare, në një ceremoni ku morën pjesë: ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, zëvendësshefja e Shtabit të Përgjithshëm të FA gjeneralmajor Manushaqe Shehu, komandantët e forcave si dhe ushtarakë të FD.

Detyra iu dorëzua kundëradmiral Agastrës nga paraardhësi i tij gjeneral brigade Ilir Xhebexhia, i cili i dorëzoi edhe flamurin luftarak të Forcës Detare.

 

Lexo më shumë...


Media SocialeMoti