Të Rejat e Fundit nga FAj

Të gjithë artikujt


Forca Ajrore fton fëmijët e "Dëshmorit të Atdheut" kapiten Floran Delia me rastin e festave të fundvitit, në Rinas

23 dhjetor 2021 Forca Ajrore ka ftuar në ambientet e Garnizonit Rinas, fëmijët e  "Dëshmorit të Atdheut" kapiten Floran Delia në një aktivitet të...Forca Ajrore zhvillon analizën e punës vjetore

21 dhjetor 2021 Në Garnizonin Rinas, paraditen e sotme, u zhvillua analiza e punës e Forcës Ajrore për vitin 2021, takim në të cilin mori pjesë...Ekipi ushtarak grek vizitë pune në Forcën Ajrore

09 dhjetor 2021 Prej dy ditësh, në kuadër të planin e bashkëpunimit dypalësh në fushën e Mbrojtjes midis vendit tonë dhe Republikës së Greqisë,...Gjeneral brigade Ylli Pulaj jep certifikata vlerësimi për tre nënoficerët më të mirë të FAj për vitin 2021

04 dhjetor 2021 Në Komandën e Forcës Ajrore, u zhvillua ceremonia e certifikimit të nënoficerit më të mirë të vitit 2021 të Forcës Ajrore. Në...Përkujtohen dëshmorët, pilotët e teknikët të rënë në krye të detyrës në tragjedinë e Llogarasë

26 nëntor 2021 Në Bazën Ajrore Farkë, është organizuar një ceremoni përkujtimore me rastin e 32 - vjetorit të rënies në krye të detyrës të...Ekipi ushtarak i Forcës Ajrore vizitë në Qendrën e Kontroll-Raportimit të Malit të Zi

Në kuadër të planit të bashkëpunimit ushtarak dypalësh midis vendit tonë dhe Republikës së Malit të Zi, një ekip i Forcës Ajrore shqiptare,...Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Mbrojtjes vizitë në Komandën e Forcës Ajrore

Paraditen e sotme, sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Mbrojtjes, z.Adrian Kamenica është pritur në takim nga zëvendëskomandanti i Forcës...Ceremonia e përfundimit të trajnimit të personelit të Forcës Ajrore në fushën e Mbrojtjes Ajrore

29 tetor 2021 Në mjediset e Komandës së Forcës Ajrore u zhvillua ceremonia e përfundimit të trajnimit të personelit të Qendrës së...Zëvendëskomandanti i Forcës Ajrore kolonel Ylli Pulaj pret në takim atasheun ushtarak të Republikës së Italisë kolonel Nicola Piccolo

29 tetor 2021 Atasheu ushtarak italian kolonel Nicola Piccolo ka zhvilluar paraditen e sotme një vizitë zyrtare me zëvendëskomandantin kolonel...Zëvendëskomandanti i Forcës Ajrore kolonel Ylli Pulaj pret në takim atasheun ushtarak gjerman nënkolonel Dirk Weber

27 tetor 2021 Atasheu ushtarak gjerman nënkolonel Dirk Weber është pritur në takim nga zëvendëskomandanti i Forcës Ajrore kolonel Ylli Pulaj dhe...Forca AjroreMisioni dhe Detyrat

Misioni: Sigurimi i kapaciteteve të nevojshme për vëzhgimin dhe kontrollin e sovranitetit të hapësirës ajrore të Republikës së Shqipërisë në bashkëpunim me NATO, mbështetjen...Doktrina e Forcës Ajrore

Doktrina e Forcës Ajrore (DFA-1) është hartuar në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet e Republikës së Shqipërisë dhe, si e tillë, është pjesë e misionit dhe e detyrave të...Struktura e FAj

Forca Ajrore (FAj) përbëhet nga Komanda dhe Shtabi i FAj, Baza Ajrore Farkë, Baza Ajrore Kuçovë, Qendra e Vëzhgimit Ajror, Shërbimi Meteorologjik Ushtarak dhe Kompania e...Historiku i FAj

Historiku i Forcës Ajrore, Historiku i edukimit dhe trajnimit të personelit, Baza Ajrore, Farkë, Baza Ajrore, Kuçovë, Qendra e Vëzhgimit Ajror, Shërbimi Meteorologjik Ushtarak,Komandantët në vite

Komandantët e Aviacionit Luftarak Shqiptar, komandantët e Mbrojtjes Kundërajrore, komandantët e Artilerisë Kundërajrore, ata të Forcave të Mbrojtjes Ajrore dhe komandantët e...Dëshmorët

Për të kuptuar më mirë rëndësinë dhe historikun e FAj, duhet t’i referohemi dhe të njohim një pjesë shumë të rëndësishme, dëshmorët e saj, të cilët me trimërinë dhe guximin e...KontaktAdresa: Rinas Tiranë

Tel: +355 (4) 4504698

E-mail: forca.ajrore@aaf.mil.al

Faks: +355 4504700 / 4504701

Shtypi në FA

Të gjithë artikujt

Media SocialeMoti