• Nga data 01 deri në 08 tetor 2018,  anija Butrinti P 134 dhe efektivët e Forcës Detare kryen vizitë portuale në Brindizi të Italisë. Pas mbërritjes në portin e Brindizit, në ditën e dytë të qëndrimit në Itali, efektivët tanë filluan stërvitjen me efektivët italianë të regjimentit San Marco.

    Gjatë zhvillimit  të saj, grupi i bordingut praktikoi elementë të ndryshëm stërvitorë që kanë të bëjnë me lëvizjen me armë në mjediset e brendshme dhe kontrolli i lokaleve të anijes, bordimi me dhe pa konsesus i një anije, kontrolli i lokaleve dhe marrja e urës së komandimit dhe lokalit të motorëve, kontrolli dhe prangosja e personave të rrezikshëm etj.

     

  • 5 tetor 2018

    Paraditen e datës 05 tetor 2018, në garnizonin e Pashalimanit u zhvillua ceremonia me rastin e 60-vjetorit të krijimit të Brigadës së Nëndetëseve, ku morën pjesë komandanti i Forcës Detare, drejtori i operacioneve në Shtabin e Përgjithshëm, ish - komandantë, veteranë e ish – lundrues, të cilët kanë shërbyer ndër vite në nëndetëse si dhe efektiva të FD.

    Ceremonia filloi me fjalën e rastit të mbajtur  nga ish - komandanti z. Petrit Myftiu, pjesëmarrës në lundrimin e parë të nëndetëseve, i cili në emër të veteranëve kujtoi kontributin, sakrificat  dhe vështirësitë që bashkëkohësit e tij kanë kaluar gjatë shërbimit në njësinë e nëndetëseve.  Komandanti i Forcës Detare, gjeneral major Ylber Dogjani  pasi falënderoi të gjithë ish - ushtarakët që kanë shërbyer ndër vite në Brigadën e Nëndetëseve, por edhe në Forcën Detare, u shpreh ndër të tjera: “Sot ne nderojmë e respektojmë punën e palodhshme të efektivave të katër nëndetëseve, të cilët filluan patrullimin në ujërat shqiptare më 17 Shtator 1958, në emër të një qëllimi të madh, ruajtjes së kufirit detar dhe sovranitetit të shtetit shqiptar”.  Më tej ai shtoi: “60 vjetori i krijimit të Brigadës së Nëndetëseve e gjen Forcën Detare me anije e pajisje të tjera të përshtatura për kohën, me personel të motivuar e të aftë profesionalisht, por efektivat e nëndetëseve do të ngelen simbol unik në historinë e saj”.

Të Rejat e Fundit nga FD

Të gjithë artikujt

Zëvendëskomandanti i Forcës Detare pret atashetë ushtarakë të Polonisë

27 shtator 2018 Atashetë ushtarakë të Republikës së Polonisë  zhvilluan sot vizitë kortezie në Komandën e Forcës Detare, ku u pritën nga...Komandanti i Forcës Detare pret atasheun ushtarak të Republikës së Turqisë

25 shtator 2018Paraditen e sotme, komandanti i Forcës Detare gjeneralmajor Ylber Dogjani dhe kuadro të shtabit pritën në një vizitë kortezie...Katër anije të Forcës Detare shqiptare angazhohen në Stërvitjen “Albanian Lion 2018”

21 shtator 2018 Në rajonet stërvitore të Forcës Detare po zhvillohen elementë stërvitore të ndryshëm, në kuadër të stërvitjes së përbashkët...“Albanian Lion 2018” në Forcën Detare

19 shtator 2018 Në kuadër të Stërvitjes së Përbashkët “Albanian Lion 2018”, e cila po zhvillohet në vendin tonë që prej datës 09 shtator, me...Në Forcën Detare zhvillohet ceremonia e dhënies së gradave

13 shtator 2018Në Komandën e Forcës Detare u zhvillua sot ceremonia për dhënien e gradave të reja, oficerëve dhe nënoficerëve të FD, ku ishin të...Anija “Briza” e Forcës Detare ndihmon anijen gjermane me vela

12 shtator 2016 Pasditen e djeshme një anije turistike gjermane me katër shtetas në bord, e cila ndodhej në Gjirin e Durrësit, kërkoi ndihmë duke...Kursi për Planifikimin e Mbrojtjes, vizitë në anijen Oriku

10 shtator 2018 Në zbatim të programit për Kursin e Planifikimit të Mbrojtjes, ekspertët dhe personeli pjesëmarrës i këtij kursi zhvilluan vizitë...Kremtohet 10-vjetori i anijes "Iliria P-131"

09 shtator 2018 Më datën 8 shtator 2018, në molin "0" të Portit të Durrësit, u festua 10 - vjetori i anijes "Iliria P-131". Në këtë ceremoni...Në bordin e Mircea

30 gusht 2018 Mbrëmjen e djeshme, në bordin e anijes shkollë rumune “Mircea”, e cila ndodhet në Portin e Durrësit në kuadër të vizitës tre ditore...Mircea bregëzohet në Portin e Durrësit

27 gusht 2018 Në zbatim të planit të bashkëpunimit me Rumaninë, sot në Portin e Durrësit u bregëzua anija rumune shkollë “Mircea”, e cila do të...Forca Detare

Misioni dhe Detyrat

Misioni: Sigurimi dhe ruajtja e sovranitetit të hapësirës detare të Republikës së Shqipërisë në bashkëpunim me strukturat e tjera të Forcave të Armatosura, zbatimi i ushtrimit të ligjshmërisë në...Struktura e FD

Forca Detare (FD) përbëhet nga Komanda dhe Shtabi i FD (RU Nr. 2001, Kompania e Mbështetjes së Shtabit (RU Nr. 2002) Flotilja Detare (RU Nr. 2004) Qendra e Vëzhgimit Detar (RU Nr. 2006), Shërbimi...Historiku i FD

Me shpalljen e pavarësisë më 28 nëntor 1912, u bënë përpjekjet e para për organizimin e FD shqiptare nga qeveria e Ismail Qemalit, por fillimi i Luftës së Parë Botërore e ndërpreu këtë angazhim.Në...Komandantët në vite

   -  Kapidan Ahmet Kapidani (1928 - 1939)  -  Kundëradmiral Abdi Mati (1945 - 1957, shtator 1961 - shtator 1973)  -  Kundëradmiral Teme Seiko (1958 - gusht 1960)  -  Kundëradmiral Hito Çako...Foto GaleriaForca Detare në operacionin për eliminimin e ndotjes detare Joint Effort - 16 “Durrës, SAREX – 2015” Emërimi i komandantit të ri të Forcës Detare, gjeneral brigade Ylber Dogjani Foto ndër vite të Forcave Detare Operacion i suksesshëm për asgjësimin e municioneve të mbetura nën ujë Anija amerikane “USS Porter” Mbyllet me sukses Stërvitja Komplekse Ujore “Pashalimani - 2015” Zhvillohen me sukses qitjet bregdetare dhe detare Stërvitja Rajonale “Adrion Livex 2015” Personeli i Forcës Detare dhuron gjak “Lissus” dhe “Iliria” në krye të detyrës gjatë sezonit turistik

KontaktAdresa: Plepa Durrës

Tel/Fax: +355 522 60243

Tel: (512) 1073

E-mail: forca.detare@aaf.mil.al

Shtypi në FA

Të gjithë artikujt


Media SocialeMoti