• Sot, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku mori pjesë në ceremoninë e çertifikimit të Kursit të 11-të Bazë të Forcave Speciale, që u zhvillua në mjediset e Batalionit të Forcave Speciale në Zall-Herr. 

    Gjeneral Kollçaku, i shoqëruar nga Komandanti i Forcës Tokësore dhe drejtori i Shtabit të Përgjithshëm u prit nga Komandanti i Batalionit Special. Në ceremoni morën pjesë gjithashtu shefi i shtabit të FT, komandanti i Qëndrës Stërvitore të FT, përfaqësues nga Shtabi i Përgjithshëm, Komanda e Forcës Tokësore, komandantë të batalioneve si dhe familjarë të kursantëve. 

    Qëllimi i këtij kursi ishte përzgjedhja nëpërmjet testimeve selektive fizike dhe psikologjike e kandidatëve ushtarakë nga radhët e Forcave të Armatosura si dhe përgatitja individuale e kursantëve për kryerjen e tre detyrave bazë të Forcave Speciale, si aksione direkte, zbulim special dhe asistencë ushtarake. 

  • Sot paradite, në vendbazimin e Kepit të Palit, Durrës, u zhvillua një aktivitet i veçantë, me qëllim demonstrimin e kapaciteteve operacionale që Forcat tona të Armatosura vendosin në dispozicion të Drejtorisë së Përgjithshme të Emergjencave Civile në rast emergjencash civile.

    Në këtë  ceremoni ishin të pranishëm ministrja e Mbrojtjes znj. Olta Xhaçka, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, drejtori i Shtabit të Përgjithshëm kolonel Petrit Çuni, drejtori i Përgjithshëm i Drejtorisë së Emergjencave Civile në MM z. Haki Çako, prefekti i qarkut Durrës, z. Roland Nasto, komandantë forcash, drejtorë drejtorie në MM dhe SHP, etj.

    Pasi inspektoi kapacitetet operacionale për emergjencat civile, ministrja Xhaçka e nisi fjalën e saj në këtë aktivitet me një solidarizim me popullin grek, për fatkeqësinë e shkaktuar nga zjarret masive, duke u shprehur se bashkohemi me dhimbjen e familjeve që kanë humbur njerëzit e tyre të dashur dhe lutemi për ta”.

Të Rejat e Fundit nga FA

Të gjithë artikujt


Ministrja Xhaçka dhe gjenerale Shehu, në ceremoninë e diplomimit të 43 kadetëve të rinj të Forcave të Armatosura

e premte, 20 korrik 2018

Në ambientet e Muzeut të Forcave të Armatosura të RSH, u zhvillua sot paradite ceremonia e diplomimit të 43 kadetëve të rinj të Kursit të...Gjenerale brigade Shehu priti në takim atasheun ushtarak spanjoll, kapiten i rangut të I, Alderegiua

e martë, 17 korrik 2018

Zëvendësshef i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjenerale brigade Manushaqe Shehu, priti në një takim kortezie, atasheun ushtarak spanjoll që...Gjenerale brigade Shehu në ceremoninë e përfundimit të trajnimit të efektivëve të kompanisë së Xhenios për municionet e paplasura

e hënë, 16 korrik 2018

Në poligonin e Jub-Sukth është zhvilluar sot paradite ceremonia e përfundimit të trajnimit të efektivëve të kompanisë së xhenios së Batalionit të...FA program orientues për të rinjtë në kuadër të misionit “Rini – Talent – Mundësi – Dinjitet”

e diel, 15 korrik 2018

Në kuadër të misionit të posaçëm  “Rini – Talent – Mundësi – Dinjitet” ka filluar në mjediset e Garnizonit Zall-Herr të Forcës Tokësore, programi...Kontingjenti IX dhe anija “Lissus” e Forcës Detare nisen me mision në detin Egje

e premte, 13 korrik 2018

Është zhvilluar paraditen e sotme në Bazën Detare Pashaliman, Vlorë, ceremonia e përcjelljes së Kontingjentit IX dhe anijes “Lissus”, për në...FA kremtojnë 75 vjetorin e krijimit të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Nacionalçlirimtare shqiptare

e hënë, 09 korrik 2018

Në mjediset e Muzeut të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë është zhvilluar paraditen e sotme një ceremoni e veçantë, me rastin e 75...Helikopterët e Forcave të Armatosura pajisen për shuarjen e zjarreve, në mbështetje të Emergjencave Civile

e premte, 06 korrik 2018

Helikopterët “Couger”, të Forcës Ajrore, janë pajisur me kova uji (bambi bucket), me volum 2500 litra, për shuarjen e zjarreve, të cilat rrisin me...87 vjet nga krijimi i Armës së Mbrojtjes Kundërajrore

e enjte, 05 korrik 2018

Në ambientet e garnizonit të Rinasit,  është kremtuar sot paradite, 87 vjetori i  krijimit të Armës së Mbrojtjes Kundërajrore.  Në ceremoninë e...Gjeneral brigade Kollçaku priti në takim komandantin e Forcës Detare të NATO, nënadmiral Clive CC Johnstone

e enjte, 05 korrik 2018

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm  të FARSH gjeneral Brigade Bardhyl Kollçaku, priti në një takim të veçantë Komandantin e Forcës Detare të NATO,...Letër Falenderimi

e mërkurë, 04 korrik 2018

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FARSH, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, ka marrë një letër falënderimi nga Prefekti i Qarkut Tiranë, znj....Ju dhe FA

Të gjithë artikujt


Si të rekrutohem ushtar/detar aktiv në FA

Në kushtet e një profesionalizmi më të lartë të FA dhe një angazhimi gjithnjë e më të madh në përmbushje të detyrave në mbrojtje të vendit dhe në...Shërbime: dokumentacioni, procedura

Dokumentacioni për aplikime dhe procedura për pajisjen me vërtetime: Më datë 01 tetor 2014 ka filluar aplikimi për pajisjen me vërtetime pranë...Si të bëhem oficer aktiv i FA

Politika e rekrutimit të kandidatëve për oficerë të rinj në Forcat e Armatosura përmban parimet dhe kërkesat ku do të mbështetet planifikimi,...Si të bëhem nënoficer aktiv i FA

Në kushtet e një profesionalizmi më të lartë të FA dhe një angazhimi gjithnjë e më të madh në përmbushje të detyrave në mbrojtje të vendit dhe në...Video

Shtypi në FA

Të gjithë artikujtMedia SocialeMoti