• Ngjarjet më të fundit në Evropë, përreth saj, por edhe përtej saj janë as më pak e as më shumë natyra më e re e sfidave me të cilat Evropa dhe NATO përballen dhe do të duhet të përballen edhe në të ardhmen. Strategjia kolektive dhe puna e përbashkët janë rruga më e mirë për aleatët e NATO dhe partnerët e për t’u përballur me këto sfida dhe ato kanë nevojë për kontributin e të gjithëve.

    Në fundjavën që lamë pas, këto sfida ishin objekti i seminarit për sigurinë të organizuar nga Komanda amerikane për Evropën nën kujdesin e komandantit Suprem të Forcave Aleate në Evropë (SACEUR), gjeneral Breedlove, në Qendrën “George Marshall”, në Garmish të Gjermanisë, me ushtarakë nga 22 vende anëtare e partnere të Aleancës, të diplomuar në kolegjet e Luftës (FT, FAj dhe FD), të SHBA.

  • Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë, gjeneral major Jeronim Bazo, po zhvillon një vizitë zyrtare në Republikën Çeke, me ftesë të shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Republikës Çeke, gjenerallejtënant Petr Pavel. 

    Gjatë axhendës dy ditore, gjeneral Bazo do të ketë takime të ndryshme me SHSHP të Çekisë gjenerallejtënant Petr Pavel, zëvendësministrin e Mbrojtjes z. Jakub Kulhánek si dhe do të vizitojë Akademinë Ushtarake  që ndodhet në Vyskov të Çekisë. 

     

Të Rejat e Fundit nga FA

Të gjithë artikujt


Komandanti Suprem i Forcave Aleate për Evropën, gjeneral Philip Breedlove, vizitë zyrtare në vendin tonë

E mërkurë, 09 korrik 2014

Gjeneral Breedlove, në krye të një delegacioni të lartë po bën një vizitë zyrtare në vendin tonë, në kuadër të turit njohës në të gjitha vendet...Gjeneral Bazo priti kryetarin e Asociacionit të Paktit të Atlantikut të Rinisë së Kosovës z. Besim Salihu

E hënë, 07 korrik 2014

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, priti në një takim të veçantë delegacionin e Asociacionit të Paktit të...Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo takon Ambasadorin e RSH në NATO, z. Leonard Demi

E hënë, 07 korrik 2014

Gjeneral Bazo ka pritur sot paradite në një takim të veçantë z. Leonard Demi, Ambasador i RSH-së në selinë qendrore të NATO në Bruksel. Qëllimi i...Diplomohen kursantët e KLO dhe KKSHP në Akademinë e Forcave të Armatosura

E premte, 04 korrik 2014

Në auditoriumin e Ministrisë së Mbrojtjes, u zhvillua sot paradite ceremonia e diplomimit të kursantëve të Kursit të Lartë të Oficerit dhe kursit...SHSHPFA, gjeneralmajor Jeronim Bazo priti atasheun ushtarak të Britanisë së Madhe, nënkolonel Richard Perry

E premte, 04 korrik 2014

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, ka pritur mesditën e sotme atasheun ushtarak të Britanisë së Madhe rezident në...SHPFA, takim pune për implementimin e strukturës së re të Forcave të Armatosura

E premte, 04 korrik 2014

Në sallën e mbledhjeve të SHPFA është zhvilluar mëngjesin e sotëm nën drejtimin e shefit të Shtabit të Përgjithshëm gjeneralmajor Jeronim Bazo,...Ministrja Kodheli dhe gjeneral Bazo inspektojnë Policinë Ushtarake

E enjte, 03 korrik 2014

Ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo kanë zhvilluar sot një inspektim në...Batalioni i dytë i këmbësorisë zhvillon me sukses stërvitjen vlerësuese “Biza 2014”

E premte, 27 qershor 2014

Ka përfunduar me sukses stërvitja vlerësuese “Biza 2014”, e cila pati si qëllim vlerësimin kombëtar të batalionit të dytë të këmbësorisë (b2k) të...Në Prishtinë zhvillohet aktivitet i përbashkët sportiv midis Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe Forcave të Armatosura Shqiptare

E premte, 27 qershor 2014

Në kuadrin e bashkëpunimit dypalësh midis Forcave të Armatosura Shqiptare dhe Forcës së Sigurisë së Kosovës, u zhvillua në Prishtinë një...Gjeneral Bazo takon të ngarkuarin me punë të Republikës së Kosovës në Tiranë z. Veselaj dhe atasheun ushtarak të Kosovës nënkolonel Dugolli

E enjte, 26 qershor 2014

Shefi i Shtabit të përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo priti sot në një takim të veçantë të ngarkuarin me punë të Republikës së Kosovës...Ju dhe FA

Të gjithë artikujt


Politikat e rekrutimit të ushtarëve profesionistë

Me kalimin e FASH në forcë tërësisht vullnetare profesioniste, është themelore që personeli i rekrutuar të ketë cilësitë më të larta për të...Si të rekrutohem

Me kalimin e FASH në forcë tërësisht vullnetare profesioniste, është themelore që personeli i rekrutuar të ketë cilësitë më të larta për të...Karriera e Oficerit

Oficeri aktiv i Forcave të Armatosura është shtetasi shqiptar që ka kryer arsimimin e lartë ushtarak brenda dhe jashtë vendit ose shtetasi...Karriera e Nënoficerit

Nënoficeri aktiv i Forcave të Armatosura është shtetasi shqiptar që ka kryer arsimimin e mesëm ose të lartë, kualifikimin përkatës të nënoficerit,...Video

Video Galeria

Shtypi në FA

Të gjithë artikujtMedia SocialeMoti